V dávných dobách sloužily koberce nejrůznějším účelům. Lidé na nich mohli například nocovat, mohli se jimi třeba i přikrývat, pastevci je používali místo koňského sedla. Koberce dokonce sloužily i k náboženským účelům. Dodnes si některé kultury nedokáží představit náboženské obřady bez ručně tkaných koberců.
o Právě ručně tkané koberce sloužily i jako svatební dary nebo rodinný majetek, který se dědil z generace na generaci.
Krásné, ručně tkané gobelíny byly obzvláště ceněny v zemích Orientu. Koberce se v tamní kultuře dostaly dokonce i do pohádek, kde hrají většinou jednu z důležitých rolí. Stejně důležitou úlohu dostaly i dnes v našich interiérech. Tady ovšem nejde o pohádku, ale o zútulnění našich čtyř stěn.
Na druhou stranu – dovedou ho zútulnit docela pohádkově.

gobeliny

Pravý gobelín je ručně tkaný

Gobelíny, které jsou z celé rodiny koberců ty nejkrásnější a nejpůvabnější, se mohou vyrábět třemi různými technikami. Vždy se ale jedná u originálních tapisérií o ruční tkaní. Žádný stroj by nedovedl vytvořil umělecká díla, kterými pravé gobelíny dozajista jsou.

§ Jednou z technik ručního tkaní je technika útkového rypsu na horizontálních nebo vertikálních stavech. https://ceteras.cz/produkty/karty-stavy/ Při této technice se dá využít jedno malé vylepšení. Je jím takzvané melírování. Už z názvu je určitě patrné, že se bude jednat o materiál, který bude složený z více barevných nití. Tím se dosáhne jednoho nenapodobitelného efektu, kterým jsou zajímavé barevné přechody v různých odstínech. Touto technikou dovedou šikovné ruce zhotovit i tapisérii podle předlohy, která je vytvořena jakopastel.

tkaní


§ Další technikou, která se uplatňuje při výrobě tapisérií, je ruční tkaní hladkých kilimových koberců rypsovou technikou. I tyto koberce se vyznačují svou originalitou.

§ Posledním způsobem je klasické ruční vázání. Tato technika však vyžaduje jednodušší design.